Masaż leczniczy, czy warto z niego korzystać?
Co to jest masaż leczniczy i czy warto z niego skorzystać?
Masaż leczniczy jest to forma zabiegu stosowana w rehabilitacji, w odróżnieniu od masażu relaksacyjnego nie zawsze jest przyjemny, wręcz czasami boli, ale daje doskonałe efekty terapeutyczne. Masaż polega na pobudzeniu układu nerwowego, który jest w stanie wpłynąć na wszystkie układy i narządy naszego organizmu. W szczególnych przypadkach przeciwwskazania ograniczają możliwości wykonania pełnego spektrum masażu, co każdorazowo jest indywidualnie i szczegółowo omawiane podczas pierwszej wizyty. O przeciwwskazania do masażu zostaniesz zapytany podczas wywiadu. Robimy masaże, ale jesteśmy przede wszystkim fizjoterapeutami, mamy wykształcenie medyczne co poszerza nasze spojrzenie na masaż i terapię.
Jakie są rodzaje masażu leczniczego?
MASAŻ KLASYCZNY LECZNICZY to oddziaływanie na tkankę skórną, mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, układ oddechowy, pokarmowy, nerwowy, chłonny a także przemianę materii. Najbardziej popularny i wszechstronnie oddziaływujący leczniczo-relaksacyjny.
MASAŻ IZOMETRYCZNY przywraca sprężystość, siłę, a w przypadku zaniku mięśni również masę mięśniową. Zalecany jest przy niedowładach, zanikach mięśni, udarach, wylewach, porażeniu wiotkim, rekonwalescencji po złamaniu.
DRENAŻ LIMFATYCZNY stosowany do udrażniania krążenia limfy. Szczególnie wskazany jest dla kobiet po zabiegu mastektomii. Przyspiesza usunięcie z organizmu produktów przemiany materii. Zalecany jako profilaktyka przeciw żylakom, bólom i obrzękom nóg. Redukuje obrzęki i przynosi ulgę zmęczonym „ciężkim„ nogom. Masaż, który stosuje się u pacjentów onkologicznych, to ratunek dla kobiet po mastektomii, ale również po skręceniach stawu skokowego.
MASAŻ SEGMENTARNY pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych. Stosowany jest przy zaburzeniach krążenia, czynnościowych i przewlekłych chorobach. Wewnętrznych, bólach i dysfunkcjach kręgosłupa, stawów.
MASAŻ STAWOWY działa przeciwbólowo i leczniczo. Stosowany w przypadkach stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia a także po urazach okołostawowych (więzadeł, ścięgien, torebek stawowych).
MASAŻ ZESPOŁU BÓLOWEGO U KOBIET CIĘŻARNYCH m. in. ból, w okolicy lędźwiowej i krzyżowej. Stosowany ze względu na ograniczone możliwości stosowania leków przeciwbólowych ze względu na zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Zabieg rozluźnia, zmniejsza obrzęk i ból kończyn, pleców, poprawia nastrój kobiet. Pacjentki ciężarne Holistic Approach są zachwycone tym zabiegiem, masażem. Oczywiście odbywa się on za zgodą lekarza prowadzącego ciążę. Wielu fizjoterapeutów boi się przyjmować kobiety w ciąży, my Holistic Approach serdecznie zapraszamy.
Czy masaż sportowy pomaga w regeneracji i rehabilitacji?
Masaż sportowy w Holistic Approach – rehabilitacja, masaż, fizjoterapia, trening – to element każdego programu treningowego. Każda osoba uprawiająca aktywnie sport powinna korzystać z masażu sportowego, który zapobiega kontuzjom, urazom, likwiduje skutki przetrenowania, relaksuje i rozluźnia napięte mięśnie, poprawia dopływ produktów odżywczych do mięśni.
Podkreślmy tu – Holistic Approach nie wykonuje masaży relaksacyjnych, zajmujemy się tylko masażami leczniczymi i sportowymi, każdy rodzaj masażu sportowego jest przez nas wykonywany. Pamiętajmy również, że osoby, które uprawiają sport codziennie nie powinny być traktowane jako osoby uprawiające sport amatorski, ponieważ codzienny trening mocno obciąża organizm.
MASAŻ SPORTOWY TRENINGOWY- zalecany do wykonywania po każdym treningu maksymalnie 3 razy w tygodniu. Obszar zabiegu jest ustalany indywidualnie w zależności od dyscypliny sportowej. Masaż treningowy wstrzymany jest na 2 dni przed zawodami.
MASAŻ PRZEDSTARTOWY- wydobywa z zawodnika maksimum możliwości psychofizycznych. Stosowany przy nadmiernym pobudzeniu lub apatii przedstartowej.
MASAŻ POWYSIŁKOWY – REGENERACYJNY przywraca, w krótkim czasie organizm sportowca do stanu prawidłowego funkcjonowania. Jego działanie przewyższa 2-3 krotnie działanie biernego odpoczynku. U maratończyków stosowany jest nawet 2-3 razy dziennie.
MASAŻ SPORTOWY PODTRZYMUJĄCY stosowany jest w przerwie w regularnych treningach. Utrzymuje organizm sportowca w sprawności fizycznej. Zalecany do stosowania co drugi dzień, w celu aktywacji układu ruchowego, krążenia i nerwowego
Jakie są wskazania do masażu?
CHOROBY NERWÓW OBWODOWYCH przewlekłe zapalenie nerwów, nerwobóle, rwa kulszowa, rwa barkowa, wypadnięcie dysku, lumbago, zespół wypadnięcia krążka międzykręgowego, zespół mięśnia gruszkowatego,
CHOROBY NARZADU RUCHU stłuczenia, złamania, zwichnięcia, skręcenia, wylewy krwawe w tkankach miękkich po ustąpieniu ostrego odczynu miejscowego, zmiany przeciążeniowe (łokieć tenisisty, kolano biegacza), choroby kości, stawów, przykurcze, spięcie mięśni, skurcze, stany po złamaniu, stany po operacji narządu ruchu, przewlekłe zapalenie stawów i mięśni,
CHOROBY REUMATYCZNE zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, gościec, zmiany zwyrodnieniowe tkanek miękkich, RZS, ZZSK, toczeń rumieniowaty, fibromialgia
CHOROBY OŚRODKA UKŁADU NERWOWEGO stany po udarze, stany po wylewie, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera
CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO rozedma płuc, przewlekły nieżyt oskrzeli, astma napadowa, stany po zapaleniu oskrzeli i płuc
CHOROBY KRĘGOSŁUPA skoliozy, rwa kulszowa, zwyrodnienia, dyskopatie, stenozy kanału kręgowego, przepukliny, wypadnięcie dysku
CHOROBY SKÓRY blizny pourazowe i pooperacyjne, poparzenia, zaburzenia odżywiania komórek i ich odbudowa