Co to jest rwa kulszowa? Jak powstaje rwa kulszowa?
Jako fizjoterapeuci często mamy do czynienia z rwą kulszową, w firmie – Holistic Approach rehabilitacja, masaż, fizjoterapia, trening – przeprowadzimy cię przez całą terapię dotyczącą problemów z nią związaną. Jest to schorzenie neurologiczne, które dotyczy jak sama nazwa mówi nerwu kulszowego. Jest on najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Biegnie od dolnego odcinka kręgosłupa symetrycznie z dwóch stron, poprzez pośladek, udo, kolano, łydkę aż do palców stopy. Schorzenie to polega na ucisku na nerw kulszowy (L4, L5) i podrażnieniu gałązek nerwów krzyżowych (S1, S2, S3) co prowadzi do powstawania dolegliwości bólowych i innych objawów. Ucisk na nerw najczęściej spowodowany jest przepukliną jądra miażdżystego tzw. wypadnięciem dysku, a także zmianami zwyrodnieniowymi. W naszym gabinecie zajmujemy również rwą barkową, rwą udową.
Co wpływa na powstawanie rwy kulszowej?
Na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatię, kręgozmyk, które powodują rwę kulszowa wpływa wiele czynników między innymi siedzący tryb życia, długotrwałe przeciążenia statyczne, otyłość, brak ruchu, wiek. Tak więc zanim wystąpią objawy musimy długo popracować na ten stan i zdążyć zniszczyć nasz kręgosłup. Na ataki rwy kulszowej mogą być narażone kobiety w ciąży, osoby ciężko pracujące fizycznie, osoby, które zbyt intensywnie uprawiają sport np., dźwiganie ciężarów. Ból związany z atakiem rwy kulszowej może pojawić się nagłym skręceniu, szarpnięciu czegoś ciężkiego, kichnięciu, kaszlu, ponieważ każda z tych czynności powoduje dodatkowy ucisk na nerw.
Jakie są objawy rwy kulszowej?
Rwa kulszowa spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i pojawia się w wyniku ucisku na korzenie nerwowe. Objawia się nagłym, niespodziewanym bólem w okolicy lędźwiowej, bólem ostrym kującym, piekącym, rwącym, promieniującym do pośladka i tylnej części uda. W trakcie ataku rwy kulszowej występują również drętwienie, mrowienie nogi, zaburzenie czucia w kończynie, pojawia się osłabienie siły mięśniowej, opadająca stopa, co ważne objawy są jednostronne. Jeżeli pojawią się objawy nietrzymania moczu/stolca, niedowładu nogi należy natychmiast udać się do lekarza.
Jak leczyć rwę kulszową? Jaka jest pierwsza pomoc w ataku rwy kulszowej?
Leczenie zachowawcze i objawowe to podstawa leczenia w okresie ostrego bólu. W momencie jak pojawi się ból należy przed wszystkim zachować spokój, odciążyć kręgosłup, zrezygnować z wysiłku fizycznego, przyjąć pozycję krzesełkową lub inną, która przynosi ulgę, unikać podnoszenia ciężarów i zginania, przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, można zastosować zimne okłady, a następnie należy umówić się do fizjoterapeuty, który zajmie się osobą z atakiem rwy kulszowej i umiejętnie, fachowo poprowadzi rehabilitacją. Odpowiednio do stanu zastosuje terapię, ćwiczenia, doradzi jak bezboleśnie wykonywać czynności życia codziennego, pokaże ćwiczenia rozluźniające. W czasie zabiegów zastosuje terapię manualną, terapię tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Należy tu wspomnieć, że rwa kulszowa jest chorobą nawracającą więc profilaktyka, zastosowanie się do wytycznych fizjoterapeuty jest niezbędne, aby uniknąć lub złagodzić następny atak bólu.
Pamiętaj! W niektórych przypadkach wymagana będzie konsultacja z lekarzem, czasami będzie trzeba zrobić operację – ale operacja to ostateczność, powinna być proponowana tylko przy nietrzymaniu moczu/stolca, niedowładzie kończyny.