Zespół cieśni nadgarstka
|

Drętwieje Ci ręka? To może być zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstaka jest to schorzenie, które dotyczy przedstawicieli określonych zawodów: informatyków, fryzjerów, pracowników biurowych, czyli tych którzy nadwyrężają dłonie poprzez swoją pracę, szczególnie poprzez długotrwałą pracę myszką komputerową, ale również narażone są osoby grające na instrumentach muzycznych lub intensywnie jeżdżące na rowerze. Nadmierne i długotrwałe obciążenie nadgarstka powoduje zwężenie kanału, w którym jest bardzo mało miejsca, ponieważ są tam nerwy, ale również ścięgna, mięśnie, okalające je pochewki maziowe, stąd łatwo jest nadwyrężyć, przeciążyć przez długą nieergonomiczną pracę. Są one tak ciasno ułożone, że łatwo dochodzi do stanów zapalnych, obrzęku, pogrubienia i przerostu więzadła poprzecznego co dalej powoduje niedokrwienie, ucisk nerwu pośrodkowego i zaburzenia funkcjonalne.

Jakie są objawy cieśni nadgarstka?

Do objawów cieśni nadgarstka zaliczają się: mrowienie, drętwienie kciuka i palców (wskazującego, środkowego, połowy serdecznego), zanik mięśni kłębu kciuka, osłabienie chwytu, brak precyzyjnych ruchów i ograniczenie ruchu, trudności z zaciskaniem pięści, wypadanie przedmiotów z dłoni.

Schorzenie można podzielić na trzy etapy, w których zawsze pojawia się drętwienie i ból palców. Początkowo ból pojawia się w nocy, zaczyna się od jednego palca jest to ból, który potrafi wybudzić ze snu, może zdarzać się rzadko, ale w raz z rozwojem schorzenia pojawia się wielokrotnie i może promieniować do przedramienia, barku. Następnie objawy się nasilają i zaczynają występować także w dzień, zaczyna się problem z precyzją ruchu, pogarsza się sprawność manualna, następuje problem z wykonywaniem różnych czynności. Jeżeli na tym etapie nie rozpoczniemy rehabilitacji to doprowadzimy do etapu trzeciego, gdzie znacznie nasilają się objawy, zaczynają zanikać mięśnie kłębu i jest to etap, gdzie należy wykonać operację. Zespół cieśni nadgarstka nie obejmuje palca małego.


Jak się leczy cieśń nadgarstka? Jakie zabiegi stosuje się na cieśń nadgarstaka? Czy cieśń nadgarstka operować czy rehabilitować?

Jak się leczy cieśń nadgarstka? Jakie zabiegi stosuje się na cieśń nadgarstaka? Czy cieśń nadgarstka operować czy rehabilitować?
Przyczyny i profilaktyka zespołu cieśni nadgarstka

W naszym gabinecie –Holistic Approach rehabilitacja masaż fizjoterapia trening powtarzamy zawsze, że operacja to ostateczność, w początkowych etapach cieśni lepiej jest zastosować fizjoterapię, która może być bardzo skuteczna i niepotrzebne będzie wykonanie operacji. Na naszych zabiegach rozluźnimy tkanki, zastosujemy neuromobilizacje nerwu pośrodkowego, wykonamy masaż funkcjonalny, zastosujemy terapię manualną i powięziową, będziemy robić ćwiczenia stabilizacyjne, ale także damy ci ćwiczenia do domu, nauczymy, jak rozciągać napięte struktury, a to wszystko pozwoli ci lepiej funkcjonować. Oczywiście zajmiemy się również zmianą nawyków, przyjrzymy się jak pracujesz, aby uniknąć nawrotu dolegliwości.

Pamiętaj, że w wyniku pogłębiających się zmian degeneracyjnych nerwu, jeżeli nic z tym nie zrobisz może dojść do zmian, których się nie da cofnąć, więc nie zaniedbuj tego.

Niestety, jeżeli dojdzie już do operacji poprowadzimy rehabilitację po zabiegach operacyjnych, aby jak najszybciej przywrócić ci sprawność.

Profilaktyka cieśni nadgarstka – jak to robić?

Ponieważ w gabinecie nauczymy cię ćwiczeń i automobilizacji, to w domu będziesz potrafić to robić. Dzięki regularnej gimnastyce nadgarstków, stosowaniu częstych przerw w pracy, wykonywaniu prostych ćwiczeń siedząc przy komputerze a także przestrzeganiu prostych zasad dotyczących ułożenia rąk podczas pracy, stosowania podkładek ergonomicznych pod nadgarstki znacznie ograniczysz nawrót objawów.

Może Cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *