Rehabilitacja ortopedyczna to głownie rehabilitacja osób aktywnie uprawiających sport.
|

Uraz lub kontuzja podczas treningu? Co robić?

Kontuzje w sporcie są nieuniknione, z naszego doświadczenia jednak wiemy, że można zmniejszyć ryzyko ich występowania. Wiele czynników wpływa na kontuzję: stres, rozkojarzenie, przemęczenie, nieodpowiednia rozgrzewka, czyli złe przygotowanie do treningu. Bardzo ważna jest świadomość swojego ciała, swoich umiejętności oraz koncentracja podczas wykonywania ćwiczeń, treningu. Podczas naszych zabiegów i treningów zwracamy szczególną uwagę na świadomość swojego ciała i zwracanie uwagi na to co chce nam zasygnalizować nasz organizm. Ważne jest abyśmy nie bagatelizowali sygnałów bólowych, skurczy, dziwnych dolegliwości, które lekceważymy a one już informują nas, że organizm jest przeciążony i za chwilę się zbuntuje.

Urazy sportowe są nieuniknione
Kontuzje w sporcie są nieuniknione

Jak uniknąć kontuzji w sporcie?

Najskuteczniejsze sposoby, aby uniknąć kontuzji, urazu jest: rozgrzewka, która wydłuż mięśnie, czyni je elastycznymi, przygotowuje do wysiłku, dostarcza im tlen i substancje odżywcze, poprawia ich zakres a przez to podnosi również efektywność treningu, rozciąganie, które ma na celu zwiększenie elastyczności mięśni oraz rozluźnienie, odpowiednio dobrane ćwiczenia do swoich możliwości i kondycji, prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, po zakończonym treningu pamiętaj o stretchingu. Należy pamiętać, że w treningu również bardzo ważna jest dieta i oddychanie.

Jakie są najczęstsze urazy sportowe?

Najczęstsze urazy sportowe, z którymi mamy do czynienia i musimy się zmagać to:

zerwania więzadeł, ścięgien, zwichnięcia rzepki, naderwanie mięśnia, zapalenie ścięgien, zwichnięcie, skręcenie stawów, kolano biegacza, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenie stożka rotatorów, przeciążenie ścięgna Achillesa. Pamiętaj, jeżeli nasila się ból, powstaje obrzęk, słyszysz trzaskanie w kolanie czy czujesz, że zrobiło się niestabilne to czas na przerwanie treningu.

Najczęstsze urazy sportowe to zerwania więzadeł, ścięgien, zwichnięcia rzepki, naderwanie mięśnia, zapalenie ścięgien, zwichnięcie, skręcenie stawów, kolano biegacza, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenie stożka rotatorów, przeciążenie ścięgna Achillesa.
Najczęstsze urazy sportowe

Co zrobić, gdy dojdzie do kontuzji?

Stało się – jest kontuzja, uraz pamiętaj, aby zaprzestać natychmiast wykonywania kolejnych ćwiczeń, jak zaczyna boleć tzn, że „coś się dzieje i samo nie przejdzie”. Przerwanie treningu i skorzystanie z naszych usług, fizjoterapeutów skróci czas leczenia oraz rehabilitacji. Zaraz po kontuzji możesz zastosować zimny kompres, to ograniczy obrzęk.

Trenujesz amatorsko? Zadbaj o siebie i przygotuj się do treningu.

Złote rady dla trenujących amatorsko: pamiętaj o rozgrzewce, połączonej z rozciąganiem, pamiętaj o stretchingu po treningu, dobrze zaplanuj swój trening, dobrze dobierz ćwiczenia i nasilenie obciążeń, i najważniejsze pamiętaj nic na siłę w treningu do wszystkiego trzeba dojść stopniowo.

Rehabilitacja po urazie, kontuzji w Holistic Approach rehabilitacja, masaż, fizjoterapia, trening to skuteczna rehabilitacja bez skierowania, bez kolejki, bez ograniczeń

Może Cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *