napięciowy ból głowy

Co to jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy to dolegliwość medyczna słabo opisana w literaturze a najbardziej rozpowszechniona w czasach obecnych.

Ból spowodowany przez tą dolegliwość jest obustronny, symetryczny bardzo często pacjenci opisują go, że obejmuje całą głowę, jest ciągły, tępy, uciskający. Często zdarza się, że przypomina migrenę wręcz bardzo często jest z nią mylony. Podstawowa różnica pomiędzy bólem migrenowym a napięciowym to to, że przy bólu migrenowym występuje objaw aury. Mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, zaburzenia równowagi, tzw. przez pacjentów mroczki. Ból może trwać godzinę, dwie, ale również tydzień, dolegliwości nasilają się i to co często opowiadają nam pacjenci – leki nie przynoszą efektu.

Jakie są powody napięciowego bólu głowy?

Powodów napięciowego bólu głowy jest sporo, te które podamy w dużej mierze związane są z fizjoterapią, natomiast absolutnie nie możemy pominąć głównych czynników – psychologicznych, ponieważ jak należy pamiętać ciało i psychika to elementy nierozerwalne i wpływające jedne na drugie. Złożoność tego problemu widzimy na zabiegach, gdzie pomimo poprawy po nasze skutecznej terapii ból wraca, ponieważ na pacjenta nadal działają czynniki stresogenne, które powodują ponowne spięcie struktur i problem się powtarza a my z terapią wracamy do punktu wyjścia. 

Jakie są powody napięciowego bólu głowy? Co to jest napięciowy ból głowy?
Ból spowodowany przez napięciowy ból głowy jest obustronny, ciągły, tępy, uciskający, przypomina migrenę.

Czynniki wpływające na napięciowy ból głowy to:

stres, zaburzenia snu, zaburzenia emocjonalne, odwodnienie organizmu, problemy ortodontyczne, depresja 

oraz  

zła postawa ciała, ograniczone zakresy ruchomości, zwiększone napięcie mięśni, napięcia powięziowe, skrócenia struktur łącznotkankowych, punkty spustowe, uszkodzenia odcinka szyjnego po przebytych urazach, wypadkach komunikacyjnych, zwiększone napięcie mięśni karku, zła ergonomia pracy, zmiany strukturalne lub czynnościowe w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego.

Fizjoterapia w napięciowym bólu głowy.

Odpowiednio prowadzona fizjoterapia zdecydowanie przynosi ulgę w napięciowym bólu głowy, niejednokrotnie po pierwszej wizycie nasi pacjenci odczuwają poprawę i mówią nam o zmniejszonych dolegliwościach bólowych. Terapię rozpoczynamy od wnikliwego wywiadu, następnie poprzez zabiegi dążymy do osiągniecia normalizacji napięcia mięśniowo- powięziowego, uruchomienia odpowiednich segmentów kręgosłupa, poprawie ruchomości, propriocepcji, a także ślizgu tkanek górnego rejonu klatki piersiowej. Metody, które wykorzystujemy to techniki masażu tkanek głębokich, manipulacji powięziowych, mobilizacji, terapii manualnej, terapii poizometrycznej relaksacji mięśni, kinesiotaping. Pozwala nam to rozluźniać napięte struktury, szczególnie splotu szyjnego, a w późniejszym terminie miednicy i kręgosłupa. Na wizycie nauczymy cię jak samemu rozluźniać napięte mięsnie szyi, jak się rozciągać. 

Zalecenia na napięciowy ból głowy

Jak najszybciej wybierz się na terapie do fizjoterapeuty, gdzie rozluźnicie napięte mięśnie, ale i popracujecie nad postawą ciała.

Stosuj się do zaleceń, które otrzymasz na wizycie.

Nie stosuj dużej ilości leków przeciwbólowych, ponieważ mają one małą skuteczność i nie przynoszą pożądanych rezultatów. 

Postaraj się ograniczyć stres, a najlepiej skonsultuj się z psychologiem i spróbuj znaleźć swój sposób na radzenie sobie ze stresem. 

Pamiętaj, że napięciowy ból głowy powoduje duży dyskomfort, pogorszenie jakości życia, obniżenie nastroju, a także wycofanie się z obowiązków i przyjemnej aktywności życiowej.  

Może Cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *